Náš příběh - ze snu do skutečnosti

Jsme Zuzana a Radek Fryzelkovi z jihu Valašska z nejsevernější části CHKO Bílé Karpaty. Většina z nás má nějaké životní sny, ale jen málokdo se je pokusí zrealizovat. My jsme se o to pokusili. Naším snem bylo po škole dělat něco smysluplného pro lidi, valašskou krajinu, přírodu a ukázat, že i ekologickým zemědělstvím se lze na valašských kopcích uživit. Nápadů jsme měli hodně, ale finance samozřejmě žádné. Měli jsme ale vlastní, krásný 1,5 ha pozemek na kopci a obrovské nadšení do práce.

 Rok 2014 - Začátek
Nejprve jsme v roce 2014 sami opravili velmi starou valašskou roubenou sušírnu ovoce a bylin, kterou vlastnili sousedi a které hrozil velmi rychlý zánik. Přenesli jsme si ji na náš pozemek, a stala se inspirativní stavbou pro široké okolí a nám dala myšlenku, jak ji opět každodenně využít. Nejprve jsme v ní sušili ovoce, ale v roce 2015 jsme postupně na našich pozemcích začali sázet různé druhy bylin a později i jedlých květů a zeleniny. Začali jsme budovat zázemí a provozovnu a při našem zaměstnání jsme založili bylinnou farmu, která byla pojmenovaná po naší stařičké sušírně – Sušírna sv. Františka. Počátky byly těžké a farmu jsme dotovali z našeho oficiálního zaměstnání.  Stali jsme se certifikovanými ekologickými zemědělci, a přestože jsme měli nějaké zkušenosti, hlavně jsme se mnohé učili, zkoušeli a hledali se, co by nás nejen bavilo, ale hlavně i uživilo.

 Rok 2018 - Opouštění zaměstnání
V roce 2018, jsme opustili naše zaměstnání a pokusili se v zemědělství sami uživit. V té době jsme obdělávali 1 ha bylinných a zeleninových polí. Pěstovali okolo 50 druhů rostlin a našimi hlavními výrobky byly BIO bylinné čaje, bylinné koupele, bylinné elixíry a přes sezónu spolupráce s kvalitními hotely a restauracemi, kterým jsme vozili naše čerstvé byliny, jedlé květy a zeleninu. Naše farma se stala oblíbeným exkurzním místem a inspirací nejen pro další začínají drobné bio zemědělce.  

Květomluva a první ocenění
V roce 2018 jsme se rovněž rozhodli přejmenovat na KVĚTOMLUVA a pustili se do nových výrobků.  Naše bylinkové království a sklady na naše byliny již byly pro nás malé, a tak jsme se v roce 2019 odvážili pustit do výstavby nové, krásné provozovny, hned vedle našich polí, což bylo samozřejmě spojené nejen s náročností, ale i s nutným zadlužením farmy.  V těch letech jsme získávali různé ocenění za naše výrobky, nejvíce nás potěšilo ocenění Nejlepší bio výrobek roku 2020 za kolekci našich nových bylinných čajů. V té době jsme měli již dva zaměstnance a přes léto na polích i několik brigádníků.

Rok 2021 - dokončení provozovny
V roce 2021 jsme dokončili novou provozovnu, přestěhovali se do ní a mohli tak začít vyrábět mnohem náročnější výrobky. V nepříznivé době covidové epidemie jsme dostali nabídku od pana Pavla Šopíka, který chtěl finančně vstoupit do Květomluvy a zainvestovat do ní tak, aby se mohla lépe rozvinout. Byli jsme za tuto nabídku rádi a přijali jsme ji. Z Květomluvy se stala KVĚTOMLUVA s.r.o.

Rok 2022 - následky Covidu
Nepříznivá covidová situace se ale naplno projevila začátkem roku 2022. Do té doby našimi hlavními zákazníky byly kvalitní restaurace, lázně a hotely, které covid nejvíce postihl a ze kterých se nedokázali ihned vzpamatovat. Stejné problémy jsme tím pádem řešili i my a dostali jsme se díky shodě různých náhod do takové krize, že jsme vážně uvažovali, že skončíme…

Bylo to období smutné, velmi těžké, ale vlastně i hodně důležité. Díky podpoře některých našich nejbližších, jsme se rozhodli dál bojovat, udělat nepříjemné změny a pokusit se z problémů dostat. Zaplať pán Bůh se nám začalo dařit a další tvrdá práce přinesla naději, užitek a opět radost. Představili jsme po dvou letech vývoje spoustu nových bio výrobků, které byly svým zaměřením v ČR jedinečné a velmi kvalitní a které nám velmi pomohli. Dále jsme rozšířili naši e-shopovou nabídku i o výrobky partnerských firem.

V roce 2023 se náš pracovní tým se skládal ze 7 lidí a přes letní sezónu i z mnoha brigádníků, kteří nám pomáhali na 1,7 ha vysázených bylinných polí.

Rok 2023 - vyznamenání naší práce a úsilí
Velkým překvapením pro nás bylo udělení prestižního ocenění Nejlepší ekologické farmy za rok 2023.  V té době a po překonání těžkého období nám toto ocenění udělalo velkou radost a přineslo i nové zákazníky.

Vize do nejbližší  budoucnosti? Chtěli bychom aby naše Květomluva svými hodnotami, nejen stále zůstala Květomluvou, ale dále je rozvíjela a posunovala dále. U bylinných čajů vznikne „prémiová limitní podznačka Květomluva Fryzelkovi, u kterých bude zárukou, že minimálně 95 % surovin v nich bude z naší vlastní produkce z Vlachovic. Budeme pracovat na dalších našich nových výrobcích z řady potravinářských, AIP a částečně i z řady kosmetické. Rádi bychom naše výrobky rozšířili i o věci, které si u nás nedokážeme vypěstovat a zpestřili náš e-shop i o další výrobky našich skamaráděných farem a partnerských firem.

Květomluva nepobírá žádné zemědělské ani jiné státní nebo evropské dotace. Není to jednoduché, ale jsme tímto svobodní a ukazujeme cestu, že to nějak jde i bez využívání veřejných peněz.

Každý z nás má na výběr, jakými cestami života se vydá, čím se chce obklopit a co po něm zůstane. Naše cesta vede úzkou horskou pěšinkou, plnou zkoušek, nových výzev, nepříjemných pádů, ale i úplně nových pohledů, které nás mění a dávají radost a inspiraci. Budeme rádi, pokud i Vy ji budete součástí.

Radek a Zuzka Fryzelkovi