O nás

Přes 100 let stará valašská sušírna na ovoce a byliny sv. Františka, bělokarpatské louky a naše chudé, kamenité, na vysokém kopci rozeseté políčka bylin naší bylinné farmy. Nová, moderní valašská provozovna a všude přítomná omamná bylinná vůně. To je ten náš milovaný kousek „vlachovské” krajiny, kde vše vzniká – naše bylinky, naše výrobky, ale i my Fryzelkovi z Květomluvy.

Každý z nás má na výběr jakými cestami života se vydá, čím se chce obklopit a co po něm zůstane. Naše cesta vede úzkou horskou pěšinkou, plnou zkoušek, nových výzev, nepříjemných pádů, ale i úplně nových pohledů, které nás mění a dávají radost a inspiraci.

susirna

Citlivost a naslouchání přírodě, poctivost a maximální kvalita, 100% malá ruční výroba, tradice i nové nápady, odpovědnost vůči lidem i přírodě a radost v našich výrobcích. To je to, co je pro nás důležité a o co se v Květomluvě snažíme. Proto si vše ručně pěstujeme, nebo sbíráme v přírodě sami. Bylinky jsou nejen v certifikované BIO kvalitě, ale jsou především hlavně naše, z jihu Valašska z nejsevernější části CHKO Bílé Karpaty.

Vše si sami zpracováváme a vyrábíme. Celá naše výroba i použité obaly jsou dělány tak, aby co nejméně poškozovaly životní prostředí a pokud možno ho i v něčem obohacovaly a rozvíjely. V našich výrobcích používáme jen to nejkvalitnější a snažíme se je v mnohém dělat jinak a lépe než je zvykem. Většina našich výrobků je v limitovaném počtu. Je to z důvodu, že množství námi vypěstovaných nebo posbíraných valašských bylin je omezené a u některých výrobků se používají jen čerstvé byliny.

Započali jsme v roce 2015, kdy jsme začali postupně sázet byliny a postupně je zpracovávat. Několik let jsme tak pracovali při našem zaměstnání a od roku 2018 již pracujeme na plný úvazek. Nejprve jsme se pojmenovali podle naší stařičké sušírny a to na Sušírnu sv. Františka. V roce 2018 jsme se rozhodli přejmenovat a nejvíce vypovídajícím jménem pro nás byla KVĚTOMLUVA. Začalo nové období. V roce 2020 jsme se pustili do výstavby nové provozovny. V roce 2021 jsme ji dokončili, přestěhovali se do ní a mohli tak začít vyrábět mnohem náročnější výrobky. V roce 2021 se z Květomluvy stala KVĚTOMLUVA s.r.o. Novým, druhým  společníkem v KVĚTOMLUVĚ se stal Pavel Šopík, který je velmi důležitým článkem firmy. 

Náš tým se skládá z šesti. Já Radek, milá manželka Zuzka, maminka Zuzky, Světlana a další dvě velmi šikovné "robečky´" Anička a Monika. V únoru 2022 k nám přibyl ještě výborný kuchař Libor Zelenka. Přes léto je hodně práce na polích  a tak se náš tým vždy rozšíří ještě  o několik brigádníků.  Pokud budete chtít je možné po předchozí domluvě k nám přijet a můžete se podívat jak nejen byliny pěstujeme, ale i jak je zpracováváme. 

Vyzkoušejte naše výrobky, bude nám ctí a snad Vám, nebo Vašim blízkým opravdu udělají radost. Zároveň Vás srdečně zveme k nám do Vlachovic, přijďte se podívat, kde bylinky pěstujeme, zpracováváme a kde vše pro Vás vzniká. Těšíme se na Vás.

 

 

028

O ZUZCE

Pocházím z Poteče u Valašských Klobouk. Valašský kraj mám velice ráda a nedokážu si představit život někde jinde. Už od malička jsem se ráda potulovala po venku, ale myslím si, že mou lásku k přírodě probudil tatínek, a to tím, že mě v dětství začal brávat na trampská táboření.

Studovala jsem Střední školu zemědělskou a přírodovědnou v Rožnově pod Radhoštěm obor ekologie a ochrana životního prostředí. Pak jsem nastoupila na MZLU v Brně na bakalářský obor Krajinářství. Časem jsem ale zjistila, že to není to, co bych chtěla v životě dělat  a velké město už vůbec ne. Pořád mě to táhlo domú na Valachy, do přírody a mezi mé oblíbené louky.

S Radkem jsme  společně rekonstruovali starou roubenou sušírnu. Naše životní cesta mě rovněž zavála do Norska, kde jsme pracovali na zelenino – bylinkové farmě.  Již několik let usilovně pracujeme na našich bylinkových políčkách, sadu a vytváření zázemí pro naši firmičku a místo pro náš společný život.
Mimo jiné jsem také člen občanského sdružení Dokopy. Občas mě můžete najít rovněž mezi trampy nebo u příležitosti našich valašských tradic.  Nyní se starám o naše dvě malé děti, Emilku a Dominika.

 

radek

O RADKOVI

Jsem z Vlachovic u Valašských Klobouk a jak říkám „su hrdý vlachovjan“.  Pocházím z rodinné  bednářské rodiny, kdy už i můj prapraděda se věnoval tomuto vzácnému řemeslu. V dnešní době se mu stále společně věnuje můj otec, bratři, i „strýcové“. Já jsem se vydal trošičku odlišnou cestou.  V dětství jsme jezdili  předvádět naše řemeslo do Valašského muzea, po  vyhlášených jarmarcích a různých akcích a tak asi i proto jsem se více zajímal o věci, které většině mých vrstevníků v té době nic neříkali.

Jako každý v naší rodině, tak i já jsem se vyučil truhlářem ve Valašském Meziříčí a pokračoval v oboru Nábytkářství. Pak jsem nastoupil na MZLU v Brně na bakalářský a následně inženýrský obor  Vývoj a tvorba nábytku, který jsem s  úspěchem dokončil… Přestože mě studium bavilo, táhlo mě neustále k nám na Valašsko. Kromě rodiny, přátel a domova, jsem zde na starost měl i moje stádečko ovcí, na které jsem se vždy těšil.  Ve čtvrtém ročníku jsem po 2 roky začal pracovat jako externí redaktor pro odborný časopis Truhlářské Listy.  I celá má tvorba byla často ovlivněná folklórem a Valašskem. Dle reakcí byla poměrně úspěšná, moje práce byly vystaveny i na velkých výstavách  a několikráte se o moje práce zajímali i média. Největší ohlas sklidila moje práce inspirovaná starým lůžkem z Valašska, pojmenované Prašťák z loubkovým výpletem.  Tomuto lůžku se výrazně věnoval i televizní pořad Designtrend a bylo například vystaveno i ke příležitosti návštěvy Prince Charlese.  Mým snem ale přestávala být vize nábytkového designéra, ale spíše „malého valašského hospodáře“, u kterého se mě zdá, práce pro krajinu, mnohem přínosnější.

Po studiu jsem se několik měsíců podílel na výzkumu lidové architektury na Východní Moravě, pro VUT Brno, což byl kromě přírody a hospodaření, můj další velký koníček, kterým byla a je i historie a etnografie. V roce 2010 jsem nastoupil do nábytkářské firmy EDEL, kde jsem po tři roky pracoval jako konstruktér a návrhář čalouněného nábytku. V tom roce jsme společně s kamarády založili Občanské sdružení Dokopy. Naším cílem je pomáhat a snažit se, v rámci volného času, zlepšovat celkový stav přírody, kultury, tradic, udržitelného rozvoje a duchovních hodnot na Valašsku. Díky aktivním členům a pomoci Boží, se nám podařilo a daří vytvořit a zrealizovat spoustu projektů a akcí. Dokopy nám bere hodně času, ale dává i hodně radosti.

Mým největším potkaným štěstím a láskou, je ale má manželka Zuzka. V létě v roce 2013 jsme se rozhodli, že se začneme postupně věnovat tomu, co bylo a je naším snem. Vydali jsme se na zkušenou do Norska, kde jsme po dvě léta pracovali na zeleninové farmě a  následně na malé zeleninové a bylinné ekologické farmě…  Po svém návratu jsme se pořádně pustili do prací na našem zakoupeném pozemku v kopci nad Vlachovicemi, kterému se říká Hájek. Zrekonstruovali a zachránili valašskou roubenou sušírnu na ovoce, pustili se do výsadby bylinných políček, sadu a stavení zázemí pro naši malou firmičku a místa pro náš domov.  Od roku 2014 do konce roku 2018 jsem byl i neuvolněným zástupcem starosty v Obci Vlachovice.

Od začátku roku 2019 se již naplno věnuji naší Sušírně sv. Františka. Rozhodli jsme se změnit jméno naší firmy, které by lépe vypovídalo o nás a naší malé rodinné firmičce. Nové výrobky již nesou nové jméno – KVĚTOMLUVA.  Naším snem je, aby si v budoucnu každý pod slovem Květomluva představil definici -BIO bylinná farma, skvělá chuť, kvalita a výjimečné výrobky plné radosti.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení