O nás

Přes 100 let stará valašská sušírna na ovoce a byliny sv. Františka, bělokarpatské louky a naše chudé, kamenité, na vysokém kopci rozeseté políčka bylin naší bylinné farmy. Nová, moderní valašská provozovna a všude přítomná omamná bylinná vůně. To je ten náš milovaný kousek „vlachovské” krajiny, kde vše vzniká – naše bylinky, naše výrobky, ale i my Fryzelkovi z Květomluvy.

Každý z nás má na výběr jakými cestami života se vydá, čím se chce obklopit a co po něm zůstane. Naše cesta vede úzkou horskou pěšinkou, plnou zkoušek, nových výzev, nepříjemných pádů, ale i úplně nových pohledů, které nás mění a dávají radost a inspiraci.

susirna

Citlivost a naslouchání přírodě, poctivost a maximální kvalita, 100% malá ruční výroba, tradice i nové nápady, odpovědnost vůči lidem i přírodě a radost v našich výrobcích. To je to, co je pro nás důležité a o co se v Květomluvě snažíme. Proto, pokud je to jen trochu možné, vše ručně pěstujeme, nebo sbíráme v přírodě sami. Bylinky jsou nejen v certifikované BIO kvalitě, ale jsou především hlavně naše, z jihu Valašska z nejsevernější části CHKO Bílé Karpaty.

Vše si sami zpracováváme a vyrábíme. Celá naše výroba je dělána tak, aby co nejméně poškozovala životní prostředí a pokud možno přírodu rozvíjela a obohacovala.  V našich výrobcích používáme jen to nejkvalitnější a snažíme se je v mnohém dělat jinak a lépe než je zvykem. 

Započali jsme v roce 2015, kdy jsme začali postupně sázet byliny a postupně je zpracovávat. Několik let jsme tak pracovali při našem zaměstnání a od roku 2018 již pracujeme na plný úvazek. Nejprve jsme se pojmenovali podle naší stařičké sušírny a to na Sušírnu sv. Františka. V roce 2018 jsme se rozhodli přejmenovat a nejvíce vypovídajícím jménem pro nás byla KVĚTOMLUVA. Začalo nové období. V roce 2020 jsme se pustili do výstavby nové provozovny. V roce 2021 jsme ji dokončili, přestěhovali se do ní a mohli tak začít vyrábět mnohem náročnější výrobky. V roce 2021 se z Květomluvy stala KVĚTOMLUVA s.r.o. Novým, druhým  společníkem v KVĚTOMLUVĚ se stal Pavel Šopík, který je velmi důležitým článkem firmy. 

Květomluva je srdeční záležitostí pro mne - Radka a mojí milé manželky Zuzky. V týmu pak máme několik šikovných mladých maminek  a důležitou součástí je i náš kuchař Libor Zelenka. Přes léto je hodně práce na polích  a tak se náš tým vždy rozšíří ještě o několik brigádníků.  Pokud budete chtít je možné po předchozí domluvě k nám přijet a můžete se podívat jak nejen byliny pěstujeme, ale i jak je zpracováváme. 

Vyzkoušejte naše výrobky, bude nám ctí a snad Vám, nebo Vašim blízkým opravdu udělají radost. Zároveň Vás srdečně zveme k nám do Vlachovic, přijďte se podívat, kde bylinky pěstujeme, zpracováváme a kde vše pro Vás vzniká. Naše výrobky si můžete zakoupit i přímo u nás, v našem BIO farmářském obchůdku, který je součástí naší provozovny. Těšíme se na Vás.

 

 

028

O ZUZCE

Pocházím z Poteče u Valašských Klobouk. Valašský kraj mám velice ráda a nedokážu si představit život někde jinde. Už od malička jsem se ráda potulovala po venku, ale myslím si, že mou lásku k přírodě probudil tatínek, a to tím, že mě v dětství začal brávat na trampská táboření.

Studovala jsem Střední školu zemědělskou a přírodovědnou v Rožnově pod Radhoštěm obor ekologie a ochrana životního prostředí. Pak jsem nastoupila na MZLU v Brně na bakalářský obor Krajinářství. Časem jsem ale zjistila, že to není to, co bych chtěla v životě dělat  a velké město už vůbec ne. Pořád mě to táhlo domú do přírody a mezi mé oblíbené louky.

S Radkem jsme  společně rekonstruovali starou roubenou sušírnu. Naše životní cesta mě rovněž zavála do Norska, kde jsme pracovali na zelenino – bylinkové farmě.  Již několik let usilovně pracujeme na našich bylinkových políčkách, sadu a vytváření zázemí pro naši firmičku a místo pro náš společný život.
Mimo jiné jsem také člen občanského sdružení Dokopy, občas mě můžete najít u různých příležitosti našich živých valašských tradic.  Nyní se starám o naše dvě malé děti, Emilku a Dominika.

 

radek

O RADKOVI

Jsem z Vlachovic u Valašských Klobouk a jak říkávám „su hrdý vlachovjan“.  Pocházím z rodinné  bednářské rodiny, kdy už i můj prapraděda se věnoval tomuto vzácnému řemeslu. V dnešní době se mu stále společně věnuje můj taťka, bratři, i „strýcové“. Já jsem se vydal trošičku odlišnou cestou.  V dětství jsme jezdili  předvádět naše řemeslo do Valašského muzea, po  vyhlášených jarmarcích a různých akcích a tak asi i proto jsem se asi více zajímal o věci, které většině mých vrstevníků v té době nic neříkali.

Jako každý v naší rodině, tak i já jsem se vyučil truhlářem ve Valašském Meziříčí a pokračoval v oboru Nábytkářství. Pak jsem nastoupil na MZLU v Brně na bakalářský a následně inženýrský obor  Vývoj a tvorba nábytku, který jsem s  úspěchem dokončil… Přestože mě studium bavilo, táhlo mě neustále k nám na Valašsko. Kromě rodiny, přátel a domova, jsem zde na starost měl i moje stádečko ovcí, na které jsem se vždy těšil.  Ve čtvrtém ročníku jsem po 2 roky začal pracovat jako externí redaktor pro odborný časopis Truhlářské Listy.  I celá má tvorba byla často ovlivněná folklórem a Valašskem. Dle reakcí byla poměrně úspěšná, moje práce byly vystaveny i na velkých výstavách  a několikráte se o moje práce zajímali i média. Největší ohlas sklidila moje práce inspirovaná starým lůžkem z Valašska, pojmenované Prašťák z loubkovým výpletem.  Tomuto lůžku se výrazně věnoval i televizní pořad Designtrend a bylo například vystaveno i ke příležitosti návštěvy Prince Charlese.  Mým snem ale postupně přestávala být vize nábytkového designéra, ale spíše „malého valašského hospodáře“, u kterého se mě zdá, práce pro krajinu a celkově svět mnohem přínosnější.

Po studiu jsem se několik měsíců podílel na výzkumu lidové architektury na Východní Moravě, pro VUT Brno, což byl kromě přírody a hospodaření, můj další velký koníček, kterým byla a je i historie a etnografie. V roce 2010 jsem nastoupil do nábytkářské firmy EDEL, kde jsem po tři roky pracoval jako konstruktér a návrhář čalouněného nábytku. V tom roce jsme společně s kamarády založili Občanské sdružení Dokopy. Naším cílem je pomáhat a snažit se, v rámci volného času, zlepšovat celkový stav přírody, kultury, tradic, udržitelného rozvoje a duchovních hodnot na Valašsku. Díky aktivním členům a pomoci Boží, se nám podařilo a daří vytvořit a zrealizovat spoustu projektů a akcí. Dokopy nám bere hodně času, ale dává i hodně radosti.

Mým největším potkaným štěstím a láskou, je ale má manželka Zuzka. V létě v roce 2013 jsme se rozhodli, že se začneme postupně věnovat tomu, co bylo a je naším snem. Vydali jsme se na zkušenou do Norska, kde jsme po dvě léta pracovali na zeleninové farmě a  následně na malé zeleninové a bylinné ekologické farmě…  Po svém návratu jsme se pořádně pustili do prací na našem zakoupeném pozemku v kopci nad Vlachovicemi, kterému se říká Hájek. Zrekonstruovali a zachránili valašskou roubenou sušírnu na ovoce, pustili se do výsadby bylinných políček, sadu a stavení zázemí pro naši malou firmičku a místa pro náš domov.  Od roku 2014 do konce roku 2018 jsem byl i neuvolněným zástupcem starosty v Obci Vlachovice.

Od začátku roku 2019 se již naplno věnuji naší bylinné farmě. Rozhodli jsme se změnit jméno naší firmy, které by lépe vypovídalo o nás a naší malé farmě.. Nové výrobky již nesou nové jméno – KVĚTOMLUVA.  Naším snem je, aby si v budoucnu každý pod slovem Květomluva představil definici -BIO bylinná farma, skvělá chuť, kvalita a výjimečné výrobky plné radosti.